Atelier de primăvară – Erasmus 2023

Primăvara bate la ușă, iar pregătirile pentru Mărțișor au început deja la Muzeul Universității. Anul acesta am avut invitați internaționali, pe care i-am ghidat în tainele tradițiilor românești. La inițiativa gazdei evenimentului, domnul conf. univ. dr. Neculai Bolohan, directorul Muzeului Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, a avut loc la data de 23 februarie 2023, un eveniment organizat în parteneriat cu Direcția Județeană pentru Cultură Neamț, reprezentat de Doamna Mădălina Măriuțac și Departamentul de Relații Internaționale a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, prin participarea doamnei Iolanda Bogleș.

Studenți din 10 țări străine (Spania (University of Corŭna, University of Granada, University of Murcia), Turcia (University of Mersin, „Hacettepe University” University of Ankara, „Yildiz Technical”  University of Istanbul), Armenia, Franța (Université de Poitiers, Université de Genève, Université de Rouen, Université Sorbonne Nouvelle Paris 3), Grecia („Aristotle” University of Thessaloniki), Ucraina (Ternopil Volodymyr Hnatiuk Națională Pedagogical University), Tunisia (University of Carthage), Georgia (Ilia State University of Tbilisi), Albania (Metropolitan University of Tirana) și Polonia („Jagiellonian” University of Kraków) au fost inițiați în cunoașterea semnificației sărbătorii Mărțișorului și a importanței ei pentru români, iar prin iscusința cu care doamna Mădălina Măriuțac i-a învățat, ei au reușit să-și confecționeze propriul mărțișor, din fire de lână sau de mătase, în nuanțe de roșu și alb.

Mulțumim partenerilor și invitaților!