Unirea lui Cuza. Atelier de medalistică și educație muzeală

În Ziua Unirii Principatelor Române, Muzeul Național al Literaturii Române Iași, în parteneriat cu Muzeul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, cu Institutul de Arheologie Iași și Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” Iași organizează un atelier de medalistică și de educație muzeală.

Începând cu ora 14:00, se va vizita expoziția „Patrimoniul Unirii Principatelor Române” organizată la Muzeul Universității, după care elevii de liceu, coordonați de prof. Doinița Cărăușu, vor examina o serie de medalii reprezentative pentru evenimentul istoric, ajutați de invitatul c.s. III Sever Boțan.

Atelierul este coordonat de Ana Honcu, muzeografă MNLR Iași, Iunia-Maria Ștefan, educatoare muzeală MNLR Iași, și Vasilica Mîrza, muzeografă Muzeul Universității.