Experimental archaeology workshop

Marți, 12 iulie 2022, în cadrul evenimentului Erasmus+ „5th International Staff Training Week” organizat de către Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași (Alina Malanciuc, Ana-Maria Opria, Alexandra Teodorescu, Departamentul de Relații Internaționale), s-a desfășurat „Atelierul de arheologie experimentală” coordonat de prof. univ. dr. Neculai Bolohan. Participanții au beneficiat de un tur ghidat al muzeului, iar apoi au deprins tehnici de făurire a olăriei specifice perioadelor străvechi. Contactul cu preistoria spațiului est-carpatic a dobândit, în felul acesta, un aspect palpabil, cu rezultate pe măsura îndemânării și originalității celor prezenți.
Le mulțumim oaspeților și colaboratorilor!
The “Experimental archaeology workshop” coordinated by prof. dr. Neculai Bolohan took place on Tuesday, July 12th 2022, during the “5th International Staff Training Week”, an Erasmus+ event organized by the Alexandru Ioan Cuza University (Ana-Maria Opria, Alexandra Teodorescu, International Relations Department). The participants were offered a tour of the museum; then, they learned various ancient techniques for crafting pottery. Thus, the contact with east-Carpathian prehistory took on a tangible appearance, with results matching the skills and originality of the participants.